Pitie dostatočného množstva vody vám pomáha zostať hydratované počas cestovania

Share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest

Pitie dostatočného množstva vody vám pomáha zostať hydratované počas cestovania

VR je množstvo nástrojov alebo technológií, ktoré ovplyvňujú viaceré zmyslové kanály a môžu ponúknuť rozšírenú alebo okamžitú spätnú väzbu o výkone motora.

VR má potenciál maximalizovať motorické učenie pomocou rôznych praktík, ktoré sa zameriavajú na pozornosť, učenie činnosťou, pozorovanie a riešenie problémov. Navyše, postup obtiažnosti možno upraviť v súlade so spätnou väzbou o výkone a výsledkoch.

Systematický prehľad odhalil, že balančný tréning založený na virtuálnej realite zlepšil rovnováhu a mobilitu v porovnaní s tradičným balančným tréningom. U ľudí s PD nebol zaznamenaný žiadny významný vplyv na rýchlosť chôdze.

Tréning rovnováhy založený na VR môže zlepšiť parametre priestorovej chôdze, pretože stimuluje zmeny v podpornej rovnováhe a stratégiách iniciácie chôdze.

Cvičenie na zlepšenie chôdze

Poruchy chôdze ovplyvňujú kvalitu života a pacienti pociťujú nepohodlie pri chôdzi na verejnosti. Príznaky bežné u pacientov s PD:

  • Nerovnomerný krok.
  • Zmrazenie chôdze.
  • Skrátený krok.
  • Znížená dĺžka kroku.

Počas rehabilitačného obdobia sú pacientom s PD podávané aeróbne cvičenia na bežiacom páse na zlepšenie kardiorespiračného systému a parametrov chôdze. Je bežné, že rodinní príslušníci a fyzioterapeuti povzbudzujú osobu s PD k väčším krokom.

Na vyhodnotenie a zber údajov o kinematike chôdze, kinetike a priestorovo-časových parametroch sa v 3D pohybových laboratóriách používajú sofistikované systémy analýzy pohybu. Tento systém je však nákladný a vyžaduje si špecializovanú osobu, aby ho vykonala.

Technológie príslušenstva a zariadení na „zmrazenie chôdze“

Zmrazenie chôdze je tiež hlavným motorickým príznakom Parkinsonovej choroby, ktorý sa často prejavuje v pokročilých štádiách PD. Opisuje sa ako „krátka epizóda nedobrovoľnej absencie lokomócie“.

Pacientom to pripadá ako uviaznutie na jednom mieste, najmä pri pokuse o začatie kroku, pri prechádzaní cez prekážky alebo pri otáčaní sa okolo nich. Z tohto dôvodu sú mnohé zariadenia navrhnuté tak, aby pacientom pomohli zvládnuť mrazivú chôdzu.

Mnoho technologických spoločností navrhuje nositeľnú technológiu pre pacientov s PD. Cieľom týchto nástrojov je, aby boli prenosné a ľahko dostupné, keď prídu na trh.

Nositeľné zariadenia

Nedávna štúdia spätnej väzby trhu naznačila nositeľné prototypové zariadenie Parkibit, ktoré by sa dalo pripojiť k mobilnej aplikácii. Informácie o pohybe spätnej väzby by sa prenášali zo senzorov na členku. Zariadenie potom využije vibrácie a hovorenú spätnú väzbu na napodobnenie hlasovej podpory fyzioterapeuta. Toto je však zatiaľ iba prototypová verzia a v budúcnosti môže byť komerčne využitá.

Ďalším nositeľným zariadením je Agilitas, ktoré sa pripína na opasok pacienta, už je na trhu. Vytvorili ho špecialisti na Parkinsonovu chorobu a neuropsychiatri, dokáže automaticky rozpoznať zamrznutie človeka. Zariadenie dáva pokyn, aby ste nastúpili, prešli alebo nasledovali laserovú bodku, aby ste prerušili mrazenie. Navyše automaticky deteguje epizódy zmrazenia.

K dispozícii sú nositeľné zariadenia, ako napríklad Walk With Path, ktoré sa dajú pripevniť na topánky. Popruhy majú integrované laserové lúče, ktoré pomáhajú znižovať zamrznutie chôdze.

Zariadenia na palice, chodítka alebo palice

K dispozícii je zariadenie NextStride, ktoré prispôsobuje vizuálne a sluchové signály, aby ľuďom s Parkinsonovou chorobou pomohlo prekonať zamrznutie chôdze. Prístroj pracuje s akustickou a vizuálnou stimuláciou, aby aktivoval mozgovú motorickú kôru, obnovil neurologickú cestu medzi mozgom a telom a umožnil pacientovi obnoviť chôdzu. Toto jednoducho použiteľné príslušenstvo možno pripevniť na palicu, chodítko alebo vychádzkovú palicu, aby sa skrátilo trvanie a frekvencia epizód mrazenia.

Na trhu je dostupné Rollz Motion Rhythm – chodítko vyvinuté špeciálne pre ľudí žijúcich s neurologickými ochoreniami. Chodítko obsahuje integrované stimuly, ktoré pomáhajú používateľom urobiť prvý krok, urobiť nasledujúce kroky alebo udržať rytmus chôdze. Stabilita chodítka pomáha predchádzať pádom, ktoré by mohli nastať v dôsledku problémov s rovnováhou. K dispozícii je integrovaný laser, ktorý môže pomôcť pri zmrazení chôdze, a metronóm alebo opakujúce sa vibrácie, ktoré môžu pomôcť nastaviť tempo chôdze. Toto zariadenie je možné spravovať aj pomocou mobilnej aplikácie.

Hoci Parkinsonova choroba ovplyvňuje motorické funkcie, existujú rôzne pomocné pomôcky a individuálne prispôsobené cvičenia, ktoré pacientom pomáhajú zmierniť príznaky. Vznik inovatívnych nových technológií má za cieľ vrátiť kontrolu používateľovi. Využitím týchto objavov v technológii je možné znížiť pády, zlepšiť chôdzu a posilniť nezávislý pohyb na čo najdlhšiu dobu.

Opuchnuté nohy a členky môžu spôsobiť nepohodlie počas dlhého cestovania alebo letov na dlhé vzdialenosti. Statické sedenie znižuje aktivitu svalov a obmedzuje prietok krvi. Cvičenie a strečing však môžu pomôcť znížiť opuchy chodidiel a členkov. Opuchnuté nohy a členky sa môžu objaviť z mnohých dôvodov, najmä ak trpíte zdravotnými ťažkosťami, ako je hlboká žilová trombóza, lymfedém alebo aj vážnejšie ochorenia.

Kľúčové poznatky:

  • Sedenie počas cestovania si vyžaduje statickú polohu tela, kde je spomalený prietok telesných tekutín a znížená svalová aktivita.
  • Aby ste sa vyhli opuchom chodidiel a členkov, cvičte každú hodinu pri cestovaní autom alebo lietadlom.
  • Ak môžete mať krátku prechádzku, nenechajte si to ujsť!
  • Pitie dostatočného množstva vody vám pomáha zostať hydratované počas cestovania.

Každý rok cestujú lietadlom viac ako dve miliardy cestujúcich. Časté sú aj diaľkové cesty autom. Oba tieto spôsoby dopravy zvyšujú riziko krvných zrazenín a trombózy žíl, najmä u tých, ktorí sú už vystavení zvýšenému riziku týchto stavov.

Počas diaľkových letov alebo cestovania autom mnohých zdravých dospelých trápia opuchy nôh v dôsledku dlhodobého sedenia. Dlhodobé sedenie pri cestovaní autom alebo lietadlom si vyžaduje takmer statický telesný režim, pri ktorom sa zníži prietok krvi a iných telesných tekutín a začnú opuchy.

Prečo počas cestovania opúchajú nohy a členky?

Existuje mnoho dôvodov, prečo vám počas cestovania opúchajú dolné končatiny. Niektorí dospelí majú zdravotné problémy, ktoré spôsobujú edém nôh. Ale sú tu aj iné dôvody.

Jedným z nich je statický sed. Počas sedenia je prietok krvi v našich hlavných žilách a tepnách obmedzený. Navyše, počas statického sedenia sú vaše svaly menej aktívne. Nesťahujú sa ako zvyčajne a nepodporujú prietok krvi v žilách.

Opuch sa objavuje aj preto, že keď sedíte, zvyšuje sa hydrostatický tlak v žilách a zvyšuje prietok cez kapilárnu membránu do intersticiálneho priestoru.

Tipy, ako sa vyhnúť opuchnutým členkom a chodidlám

Aj keď sa môže zdať nemožné vyhnúť sa opuchom nôh počas cestovania, existujú možnosti, ako riziko znížiť.

Cvičenie

Lýtkové svaly môžete aktivovať robením kruhov v členkových kĺboch, cvikmi na zdvíhanie päty a prstov a nožnými pumpami počas dlhého cestovania. Udržujte svoje dolné nohy aktívne, ako len môžete.

Jedna štúdia preukázala pozitívny účinok cvičení , ktoré sa vykonávajú proti odporu počas dlhého letu. Tieto cvičenia zvýšili prietok krvi.

Okrem toho je dôležité pohybovať kolennými kĺbmi ich ohýbaním a predlžovaním, aby sa zvýšila svalová aktivita, krvný obeh a odľahčila sa podkolenná oblasť (dutina v zadnej časti kolena).

Cvičenia pomáhajú odvádzať tekutiny prostredníctvom svalovej kontrakcie a môžu pomôcť zlepšiť pohyblivosť lýtkových svalov. Používanie kompresného prádla môže pomôcť ešte viac znížiť opuch nôh a členkov.

Natiahnuť

Počas dlhej cesty autom a lietadlom sú vaše lýtkové svaly neaktívne, preto je dôležité ich natiahnuť. Natiahnite lýtkové svaly nasmerovaním prstov nahor. Ak máte viac miesta, natiahnite nohu a trochu sa predkloňte. To tiež pomáha natiahnuť oblasť hamstringov.

Navyše, ak je možné urobiť si krátku prestávku, keď cestujete autom, urobte si ju. Bude ľahšie sa natiahnuť, keď budete mimo auta. Dobrou voľbou je natiahnutie prednej časti stehien a flexorov bokov. Postavte sa teda na jednu nohu a vezmite si chodidlo do dlane vzadu, ohnite koleno a pritiahnite chodidlo k zadku. Stehno držte rovnobežne so stojnou nohou. Opakujte s ďalšou nohou.

Držanie tela

Snažte sa neprekrížiť nohy, pretože to ešte viac obmedzuje prietok krvi, pretože sú stlačené veľké tepny a žily. Okrem toho môže zvýšiť nepohodlie v chrbte.

Ak je možné mať bedrovú opierku, pomôže vám to udržať správne zakrivenie bedrového kĺbu a znížiť napätie v chrbtici.

Nezabudnite často meniť polohu, pretože statické držanie tela znižuje svalovú aktivitu a prietok krvi a zvyšuje napätie vo vašom tele. Skúste sa nakloniť dopredu a dozadu, pridajte rotáciu trupu na jednu stranu a druhú a zároveň predĺžte chrbticu od vrchu hlavy. Tieto cvičenia je možné vykonávať pri cestovaní autom alebo lietadlom.

Ergonómia

Nastaviteľnosť výšky sedadla je veľmi dôležitá pre prietok krvi. Obmedzená podkolenná oblasť (zadná časť kolena) znižuje prietok krvi. Ak sa vaše nohy nemôžu dotýkať podlahy – najmä u ľudí s krátkymi nohami alebo detí – zvyšuje to kompresiu v podkolennej oblasti. To je vo všeobecnosti horšie v lietadle, kde je nastaviteľnosť sedadla veľmi slabá, ako v aute.

Ak však vy alebo vaše dieťa nohy visia, umiestnite pod nohy určitú oporu. Pomôže vám vyhnúť sa obmedzeniam v podkolennej oblasti po dlhom cestovaní sa nohy budú cítiť oveľa lepšie.

Ak vaše dieťa alebo vy sami počas cestovania zaspí, dbajte na to, aby bola poloha tela pohodlná a hlavička mala oporu vzadu a na bokoch. V opačnom prípade, keď sa vy alebo vaše dieťa prebudíte, bude krk bolieť.

Aktivita

Keď môžete, postavte sa a prejdite sa v lietadle. Keď cestujete autom, zastavte sa každú hodinu a trochu sa prejdite. Chôdzou zvyšujete aktivitu mnohých svalov a tým aj metabolizmus a prietok krvi.

Nezabudnite sa natiahnuť alebo jednoducho dýchať v oblasti brucha. Počas cestovania je dýchanie obmedzené z dôvodu držania tela, polohy hrudníka alebo dokonca tesného oblečenia.

Contents

Share

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on whatsapp
Share on pinterest